Čo je kraniosakrálna terapia?

 

Kraniosakrálna terapia  je metóda pre relaxáciu kraniosakrálneho systému a štruktúr, ktoré ho prostredníctvom manuálnych, energetických a verbálnych techník ovplyňujú. Kraniosakrálny systém zahŕňa centrálny nervový systém s mozgovými blanami, kosťami a mäkkými štruktúrami, ktoré ich spájajú s časťami mozgu, ktoré ovplyvňujú tvorbu, cirkuláciu a tiež vstrebávanie mozgovo-miešnej tekutiny - liquoru.

Zjednodušene povedané, terapeut pozoruje kraniosakrálny pulz, ktorý vzniká pohybom mozgovomiešnej tekutiny - liquoru. Ten obklopuje mozog aj miechu. Liquor sa napúšťa vypúšťa v mozgových komorách, v istom rytme prúdí v kraniosakrálnom systéme  a končí až pri krížovej kosti. Liquor sa nachádza aj medzi plenami /obalmi/, ktoré sú pevne pripojené na vnútornú stranu lebečných kostí /lebka=cranium/ a na krížovú kosť /sacrum/. Od tohto je odvodený názov terapie. Dura mater alebo tvrdá plena mozgová je membrána, ktorá obaľuje CNS a mozgovomiešny mok. Je priamo spojená s kosťami lebky a krížovou kosťou. 

Táto tekutina vyživuje a detoxikuje celý nervový systém. Kraniosakrálny rytmus vlastne znamená cirkuláciu mozgovomiešneho moku, jeho frekvenciu a kvalitu, 

v akej je cievami vstrebávaný z a do priestoru tvrdej pleny mozgovej, ktorá tvorí vystelku lebky a chrbtového kanála. Kraniosakrálny rytmus, tak ako aj srdcový
a dýchový pulz je možné nahmatať na celom tele. Mozog produkuje liquor v pravidelných intervaloch. Normálna frekvencia cirkulacie - čiže produkcie liquoru
a jeho presakovanie do krvného riečišťa, je 6 až 12 cyklov za minútu, pričom pri tvorbe dochádza k rozširovaniu a sťahovaniu tela. Medzi fázou tvoroby a odtoku liquoru dochádza k nulovému bodu, kedy sa produkcia liquoru výrazne zníži alebo zastaví. Nulový bod má za následok celkové uvoľnenie a tiež sa po ňom zotavuje kraniosakrálny systém.

Kraniosakrálny rytmus terapeutovi napovie, kde systém funguje ako má a kde dochádza k abnormalitám. Počas terapie terapeut pomocou 5 gramového malého tlaku, čo je asi váha listovej obálky, napomáha obnoviť voľný pohyb kraniosakrálneho systému a odstrániť reštrikcie v ňom. Pri kraniosakrálnej terapii dochádza
k hlbokému fyzickému aj psychickému uvoľneniu, kedy ustupujú bolesti a bloky v jemných tkanivách a kostiach sa uvoľňujú. Uvoľňuje sa aj centrálny nervový systém. Aktivizujú sa smoozdravovacie procesy organizmu. Akékoľvek poškodenie vo fasciách, svaloch, štruktúrach sa prejaví zmenou kvality kraniosakrálneho systému. Pri napĺňaní kraniosakrálneho systému telo rotuje smerom von, pri vypĺňaní rotuje smerom dovnútra. Terapeut priladaním rúk  na časti tela sleduje kraniosakrálny rytmus, vníma jeho odchýlky a jemné ťahy fascií. ktoré blokujú prirodzený pohyb v tele. Pri terapii sa obnovuje prirodzená funcia kraniosakrálneho systému. Terapeut dokáže cítiť kraniosakrálny rytmus aj cez oblečenie a môže ho ovplyvňovať v prípade, že zistí nepravidelnosť alebo disharmóniu. Je to veľmi dôležité, lebo nerovnováha kraniosakrálneho rytmu má na svedomí väčšinu zdravotných aj psychických problémov. Úpravou rytmu sa upravia všetky dôležité pochody v tele. Tie riadi centrálna nervová sústava. Na správnom fungovaní nervovej sústavy závisia všetky dôležité sústavy, orgány ako aj psychická pohoda. Tým, že sa dostáva nervová sústava do rovnováhy, zacína správne fungovať celý organizmus a tým môže začať samoliečebný proces.

Pri kraniosakrálnej terapii sa uvoľňujú aj bloky. Keď zažijeme niečo významné, napadne nás určitá myšllienka a je vyvolaná určitá emócia. Tá sa uloží do bunkovej pamäti. Ak je uložená nejaká negtívna emócia , potom táto energia môže v tele spôsobiť škody. Keď sme napríklad v stresovej alebo traumatizujúcej situácii, naše tkanivo má tendenciu stiahnuť sa. Je to prirodzená obrana organizmu. Ak tieto sťahy neuvoľníme, začnú brániť prirodzenému toku mozgovomiešnej tekutiny. Všetky intenzívne prežitky zostávajú v našom tele v podobe energetických cyst, ktoré opäť znemožňujú prúdenie liquoru. Preto je potrebné túto energiu uvoľniť, čo sa deje spontánne počas terapie. Keď sa blok uvoľní, dochádza k uzdraveniu tej časti tela, ktorá bola s negatívnou myšlienkou a pocitom spojená.

 

Kraniosakrálna terapia podľa MUDr. Johna Upledgera sa zameriava na kraniosakrálny systém s ohľadom aj na psychosomatickú stránku chorôb. To znamená, že vychádza z poznania, že pokiaľ sa prejaví fyzický problém, predchádza mu dlhšia alebo dlhotrvajúca disharmónia v psychike. Kraniosakrálny systém ovplyvňuje nervový, endokrinný, pohybový, cievny, lymfatický a dýchací systém. Kraniosakrálny terapeut taktiež berie človeka ako celok a vie, že všetko so všetkým súvisí. Ak cítime v určitej oblasti bolesť, nemusí a väčšinou ani nie je v tejto oblasti aj problém. Ten môže byť v úplne inej časti tela.